(+370) 5 275 17 97
Kelionės paieška Paieška
Išvykimo laikai ir vietos
Kelionės paieška
Paieška
Kalvarijų g. 14, 09309 Vilnius
Darbo laikas
8.15 - 18.00
info@kelioniulaikas.lt
Susisiekite
Gaukite naujienas
Norėdami gauti naujienas bei akcijas įveskite savo el. pašto adresą:
Užsisakyti
Lėktuvų bilietai
Kelionės internetu

Žydų paveldas Žemaitijoje

Kelionės atmintinė Lietuva
1d.
Žydų paveldas Žemaitijoje
PIRKTI DABAR

Kelionės programa

atkurtailietuvai100-horizontalus-logo-tamsus-spalvotas-rgb_1.png
Šimtmečio maršruto objektai: Telšiai, Šv. Antano Paduviečio katedra, Raseinių krašto istorijos muziejus.

Žemaitija – vienas iš gražiausių Lietuvos etninių regionų. Turtinga istorija, nemaža teritorija ir gausus kultūrinis paveldas bei įvairus kraštovaizdis –  šiandien čia gyvenančių žmonių pasididžiavimas... Šis Lietuvos regionas tampriai susijęs ir su žydų istorija. Kviečiame bent akies krašteliu pažvelgti į žydų paveldą Žemaitijoje.

Išvyksite ryte. Važiuosite  Žemaitijos link. Atvyksite  į 1atkurtailietuvai100-horizontalus-logo-tamsus-spalvotas-rgb_1.jpgTelšius - Žemaitijos sostinę. Įsikūręs ant septynerių kalvų, apipintas legendomis, miestas savo istoriją skaičiuoja nuo XV a.  Pergyvenęs įvairias istorines negandas, griaunamas ir vėl atstatomas, šiandien  sušvitęs naujomis spalvomis. Ekskursijos metu susipažinsite su  miesto istorija, apžiūrėsite 1atkurtailietuvai100-horizontalus-logo-tamsus-spalvotas-rgb_1.jpgŠv. Antano Paduviečio katedrą, kurioje kunigavo signataras vyskupas Justinas Staugaitis, 1926 m. įsteigus Telšių vyskupiją , J. Staugaitis buvo paskirtas pirmuoju jos vyskupu.  Aplankysite turistų pamėgtus šventoriaus vartus. Retas kuris iš Lietuvos miestų galėtų pasigirti  tokia gausa puošmenų,  kiek turi Telšiai. Atvykstančius svečius stebina netikėtos  miesto erdvės, kurias puošia įvairios skulptūros... Tai ir išsislapstę „žydukai“, „Meškos pėda“, „Lietuvos skalikas“, „Rotušės šulinys“. Kiekviena skulptūra turi savo istoriją ir liudija, kad miestiečiai saugo miesto atminimą ir puoselėja tradicijas.  XVII a. pab. – XVIII a. pr. daugelyje Žemaitijos miestelių ima dominuoti žydai. Prekymečiai buvo svarbus faktorius, traukiantis žydus į Telšius. 1721 m. miesteliui oficialiai suteikta privilegija turėti turgus ir prekymečius, o tai skatino žydus intensyviau kurtis Telšiuose. Buvusi žydų ligoninė, kareivių sinagogos, amatininkų sinagoga, ypatingai pamėgtas - Telšių ješibotas, kuris XIX a. pripažintas vienu didžiausių pasaulyje, buvusi žydų mokykla, buvę žydų maldos namai, žydų kapinės, paminklas holokausto aukoms.

Toliau keliaudami aplankysite nedidelius  Žemaitijos miestus, kurių istorija neatsiejama nuo Europos kultūros istorijos konteksto. Atvyksite į Plungę. Plungė ir jos apylinkėsvienos gražiausių vietų Žemaitijoje. Ilgą laiką Plungės istorija buvo labai tampriai susijusi su žydų bendruomene. Manoma, kad miestelyje jie apsigyveno XVII a. Vyskupas M.Valančius mini, kad 1719 m. buvę leista žydams pasistatyti sinagogą, tačiau buvo nurodyta, kad ji negali būti per aukšta ir nesiekti katalikų bažnyčios aukščio. Tačiau žydai vis tiek pasistatė aukštą sinagogos pastatą. Plungės klebonas norėjo sinagogą pažeminti. Kad tai neįvyktų, žydai apsiėmė mokėti kasmet po 30 timpų. Šalia kad ir gana uždaro, bet aktyvaus žydų bendruomenės religinio gyvenimo vyko ir švietėjiškas - kultūrinis. XIX a. pab. mieste veikė žydų rabinų seminarija Ješiva, neturtingų žydų vaikų amatų mokykla. Nepriklausomybės metais Telšių apskritis, į kurią įėjo ir Plungė, pagal žydų gyventojų skaičių Lietuvoje užėmė 3 – ąją vietą.

Žydų paveldas Plungėje: 1928 m. Iš 5 sinagogų komplekso buvo išlikusios 3 sinagogos – viena medinė, kitos dvi baroko stiliaus, kurios 2007 m. buvo nugriautos. Išliko senovinių raudonų plytų pastatas – buvusi žydų gimnazija ir žydų biblioteka. Jakovas Bunka, kartu su kitais menininkais, 1986–1989 m. sukūrė Kaušėnų memorialą atminti Holokausto aukoms. Viešojoje bibliotekoje yra įrengtas Jakovo Bunkaus kambarėlis. Platelių seniūnijoje, Žemaitijos nacionaliniame parke įkurtas litvakų atminties sodas. Jame – iš metalo nukaltos obelys buvusioms žydų bendruomenėms atminti. O garsiems litvakams pagerbti statomi akmeniniai stulpai. Jazminų kalnas (Bokštakalnis) – žydų genocido kapinės. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, kalno papėdėje buvo nužudyti ir užkasti apie 30 žydų.

Grįždami namų link užsuksite į Raseinius. 1681 m. balandžio 12 d Jonas III Sobieskis suteikė Raseinių žydams privilegiją, kurioje skelbiama, kad „...čia gyvenantys žydai, kaip ir kitų miestų bei miestelių žydai, gali laisvai pirkti ir parduoti namus, prekiauti įvairiomis prekėmis, laikyti krautuves, turėti sinagogas, pirtį ir kapines; taip pat ši privilegija atleido žydus nuo bet kokio darbo dvare, sargybos, siuntinėjimo su laiškais ar į malūną, tačiau įpareigojo sumokėti po 5 auksinius činčo už savo namus kiekvieną, pilstantį (parduodantį) gėrimus”. Žydų paveldas Raseiniuose: buvusias žydų kapines menanti paminklinė lenta, vienintelė išlikusi maceiva 1atkurtailietuvai100-horizontalus-logo-tamsus-spalvotas-rgb_1.jpgRaseinių krašto istorijos muziejuje,  netoli Girkalnio ir Kalnujuose stovinčios paminklinės holokausto aukų lentos. Visus mokslo metus vyresnio mokyklinio amžiaus grupėms siūloma edukacinė programa: “Holokaustas Raseinių krašte”. Vakare grįšite į namus.

Papildoma informacija

Į KELIONĖS KAINĄ ĮSKAIČIUOTA:
Kelionė  transportu.
Lydinčio Gido paslaugos.

PASTABOS:

Objektų skaičius, lankymo tvarka ir įėjimo bilietų kaina gali kisti. Muziejuose
ir kituose mokamuose objektuose  lydintis gidas  ekskursijų neveda.

Pastaba: teirautis  telefonu 8 5 2751797, +370 68464786

Papildomoms išlaidoms planuoti  ~ 10 €UR

Ši svetainė naudoja slapukus Slapukai naudojami tam, kad būtų užtikrintas interneto svetainės tinkamas veikimas.
Sutinku Daugiau apie slapukus