Pažintinė kelionė lėktuvu su vadovu iš Lietuvos
Į kainą įskaičiuoti lėktuvo bilietai
Kviečiame kartu keliauti į egzotišką Maroką, šalį, kurioje susitinka arabų, berberų ir afrikiečių kultūros. Nuo vešlių oazių iki begalinės Sacharos dykumos, nuo baltuojančių Atlaso kalnų viršūnių iki Atlanto vandenyno pakrantės, nuo spalvingų Maroko turgų iki arabiškos architektūros stebuklų. Visa tai patirsime vienos kelionės metu.
Pagrindiniai kelionės akcentai:
Kreipkitės el. p. tel.
- skrydžiai Vilnius – Marakešas – Vilnius (per Rygą);
- bagažas: rankinis bagažas iki 8 kg (55x40x23 cm) ir registruotas 23 kg bagažas;
- transportas;
- 9 naktys atrinktuose turistinės klasės viešbučiuose/riaduose;
- 2 naktys Sacharos dykumoje berberų palapinėse;
- maitinimas: 11 pusryčių ir 3 vakarienės;
- kelionės vadovas iš Lietuvos;
- vietiniai gidai;
- ekskursinė programa;
- kelionės dokumentų sutvarkymas.
- priemoka už vienvietį kambarį – 350 EUR;
- arbatpinigiai, pietūs/vakarienės, asmeninės ir kitos nenumatytos išlaidos;
- sėdimų vietų lėktuve pasirinkimas. Dėl tikslios kainos kreiptis į kelionių agentą;
- medicininių išlaidų, nelaimingų atsitikimų, kelionės finansinių nuostolių draudimai;
- iš anksto užsakomi objektai: Yves Saint Laurent muziejaus ir berberų muziejaus lankymas Mažorelio sode, Marakeše (300 Maroko dirhamų (30 EUR));
- *pažymėti ir kiti kelionės programoje numatyti lankomi objektai mokami vietoje (apie 1600 Maroko dirhamų (apie 150 EUR)):
- Kelionės programa, objektų lankymo tvarka, mokamų objektų skaičius ir kainos gali keistis;
- aukščiau pateiktos kainos asmeniui dviviečiame numeryje. Esant kitiems pageidavimams, prašome kreiptis į kelionių agentūrą;
- skrydžio bilietai išperkami po kelionės apmokėjimo. Įmoka už lėktuvo bilietus yra negrąžinama;
- organizatorius neatsako už įėjimo į numatytus objektus kainų pokyčius. Pasikeitus kainoms, gali būti paprašyta priemoka;
- perkant būtina nurodyti tikslius asmens duomenis (vardas ir pavardė kaip pase), nes klaidų taisymas lėktuvo bilietuose yra galimas tik už papildomą mokestį;
- į Maroką galima vykti tik turint galiojantį pasą. Reikalaujama, kad LR piliečio pasas turi galioti ne mažiau kaip 6 mėn.po kelionės pabaigos.
Skrydis Vilnius – Ryga – Marakešas. Popiet atvykimas į Marakešą. Laisvas laikas/poilsis. Apsistosime viešbutyje netoli Medinos. Medina – tai istorinė miesto dalis, tad galėsime lengvai nuklysti į chaotišką ir spalvingą Marakešo senamiestį.
Papusryčiavus viešbutyje pradėsime pažintį su Marakešu. Vietinio gido vedami klaidžiosime po antrąjį seniausią Maroko imperatoriškąjį miestą. Miestas šimtmečius buvęs svarbia prekybininkų ir keliautojų stotele dar yra vadinamas Maroko pietų perlu.
Ekskursijos metu aplankysime Menaros sodus (Menara gardens), garsųjį Jardin Majorelle*, Bahia rūmus* (Bahia Palace), Saadų kapus* (Saadian tombs) ir Kutubijos mečetę (Kutubiyya Mosque), kurios 77 metrų minaretas dominuoja pačiame Marakešo centre. Vėliau turėsime laiko patyrinėti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktą Djemaa el Fna (Jemaa el Fnaa) aikštę, kuri yra viena pagrindinių Marakešo kultūrinių erdvių. Aikštėje veikia vietinės kavinės ir garsusis Marakešo turgus, kuris gražiausiomis savo spalvomis atgyja naktį.
Nakvynė Marakeše.
Po pusryčių viešbutyje paliekame Marakešą ir pradedame kelionę link Sacharos dykumos. Kirsime Aukštojo Atlaso kalnus per Tizi n‘Tichka slėnį, kuris siekia net 2200 metrų aukštį. Tai aukščiausia kalnų perėja Šiaurės Afrikoje. Toliau kelias vingiuoja per įvairius šiauriniams Atlaso šlaitams būdingus kaimelius, senovinius gynybinius įtvirtinimus, Glaoua genties teritoriją, kol galiausiai pasieksime Ait Benhaddou kaimą.
Ait Benhaddou yra į UNESCO pasaulio kultūros vertybių sąrašą įtraukta vieta. Tai įtvirtintas Maroko kaimas, stovintis karavanų kelyje, vedančiame iš Sacharos į Marakešą. Pats kaimas yra puikus Maroko molinės architektūros pavyzdys, kuriame taip pat pamatysime Marokui būdingas gynybines tvirtoves, t.y. kasbas (kasbah).
Papietavus ir pasivaikštinėjus po Ait Benhaddou, keliausime į Varzazatą (Ouarzazate), miestą esantį 1150 m. aukštyje, Sacharos dykumos pakraštyje, kur apsilankysime Taorirt kasboje*. Be to, Varzazatas kitaip dar vadinamas Afrikos Holivudu. Čia įsikūrusi didžiausia, pagal žemės plotą, kino studija pasaulyje – Atlas Corporation Studios* – kur ir turėsime progą pamatyti kino aikštelės gyvenimą iš arti. Varzazate nufilmuoti tokie filmai kaip: Mumija, Gladiatorius, Asteriksas ir Obeliksas bei daug kitų žinomų filmų. Norintys galės apsilankyti Varzazato kino muziejuje*.
Po to vyksime į Rožių slėnį, kur apsilankysime Kallat M'Goun kaime. Vėliau kelionę tęsime Tūkstančio kasbų keliu (The Route of a Thousand Kasbahs), kuriuo pasieksime Dadeso slėnį pakeliui pravažiuodami tradicinius berberų namus, stūksančius uolietose upių pakrantėse.
Dieną baigsime Dadeso upės slėnyje. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje arba riade. Riadas – tradicinis marokietiško stiliaus viešbutis, dekoruotas ryškiais spalvų akcentais ir mozaikinėmis plytelėmis, o jame esančiame vidiniame kieme įrengtas sodas ar fontanas, aplink kurį yra išdėstyti kambariai. Nakvynė riade tai dar viena unikali marokietiška patirtis.
Papusryčiavę ir išsiregistravę iš viešbučio, važiuosime į Tinghiro miestą (Tinghir), įsikūrusį prie Togdhos upės oazės. Šalia miesto taip pat yra Todghos tarpeklis. Jis yra 40 km ilgio iš kurių vaizdingiausi yra paskutiniai 600 m. Šioje atkarpoje kanjonas susiaurėja iki 10 m pločio, o uolų aukštis siekia net 160 m. Būtent čia, įspūdingiausioje tarpeklio dalyje, turėsime progą paklaidžioti siaurais Todghos kanjono koridoriais.
Popiet vyksime pro Tinejdad ir Touroug palmių giraitę. Sustosime rytų Maroke esančiame Erfudo (Erfoud) miestelyje, kurio apylinkės dažnai tampa filmavimo aikštele dėl jį supančios Sacharos dykumos ir gražių miesto oazių. Čia taip pat turėsime progą pamatyti eksponuojamas Sacharoje randamas fosilijas.
Vėliau keliausime tiesiai į dykumos kaimelį Merzouga, esantį pačiame Šebi ergo (Erg Chebbi) kopų pakraštyje. Šebi ergas – vienas iš dviejų Maroke esančių Sacharos smėlynų, kuris tęsiasi 22 km iš šiaurės į pietus, jo plotis siekia iki 10 km, o kopų aukštis – net iki 150 m. Šiame Sacharos dykumos smėlyne yra didžiausios kopos visoje Šiaurės Afrikoje.
Vėliau visureigiais skrosime Sacharos dykumą, kol galop pasieksime berberų stovyklavietę viduryje Šebi smėlyno. Čia rasime berberų palapines, pritaikytas patogiai nakvynei su visais reikiamais patogumais (čiužiniai, patalynė, tualetai, restoranas, virtuvė). Vakare stebėsime žvaigždes ir Paukščių taką juodame nakties danguje. Vakarienei skanausime marokietiškų patiekalų po kurio seks tradicinės marokietiškos muzikos pasirodymas.
Nakvosime Sacharos dykumoje.
Penktąją kelionės dieną pradėsime anksčiau nei įprastai. Šiandien kelsimės stebėti saulėtekį dykumoje, o papusryčiavus turėsime kelias valandas laisvo laiko poilsiui prieš leisdamiesi į nuotykį dykumoje visureigiais.
Sacharos dykuma prieš milijonus metų buvo apsemta sekliu sūriu vendens telkiniu, tad vaizdas buvo priešingas tam, kuris matomas šią dienai. Jūrą keitė smėlio jūra ir šis dramatiškas pokytis vis dar matomas Vakarų Sacharoje. Šebi smėlyne vis dar galima aptikti vėžlių, trilobitų, amonitų ir kitų gyvių fosilijas, gyvenusių dabartinėje Sacharos dykumos teritorijoje.
Keliaudami pro Šebi smėlio jūrą sutiksime dykumos klajoklius ir susipažinsime su jų gyvenimo būdu. Važiuodami visureigiais aukšta uolėta Sacharos dykumos plynaukšte grožėsimes panoraminiais vaizdais į Šebi smėlyną ir kitais atsiveriančiais dykumos kraštovaizdžiais. Taip pat pamatysime dykumoje esantį apleistą kalnakasių kaimelį – Mifis (M’ifis).
Vėliau apsilankysime Khemliya kaime, esančiame netoli Alžyro sienos, kuriame gyvena juodaodžių berberų bendruomenė. Tai buvusių vergų palikuonys atkeliavę į Maroką druskos keliu iš Senegalo ir Sudano. Čia turėsime puikią progą išgirsti tradicinę Gnawa muziką. Tai itin saugomas ir gerai išlikęs kultūrinis Maroko paveldas jungiantis ritualinę poeziją su tradicine muzika ir šokiais.
Pasimėgavę gyvu Gnawa muzikos pasirodymu ir pavalgę tradicinės naminės berberiškos picos pietums, važiuojame prie sezoninio Merzouga ežero, kuriame gausu migruojančių paukščių. Iš ten vyksime į Merzouga oazę.
Grįžus į berberų stovyklavietę, ragausime vietinių klajoklių darytos mėtų arbatos ir skirsime laiko poilsiui. Po pietų lipsime ant kupranugarių ir keliausime (norintys su visuriaigiais*) į rožines kopas. Prieš stebėdami saulėlydį turėsime laiko paklaidžioti po aukščiausias kopas Maroke.
Vakaro metu ragausime marokietiškos virtuvės patiekalų ir mėgausimės tradicine muzika prie laužo, šnekučiuosimės su vietiniais, norintys galės išmėginti groti būgnais.
Nakvynė berberų palapinėse dykumoje.
Norintys rytą pradės saulėtekiu Sacharoje ir slidinėjimu nuo smėlio kopų (sandboarding). Papusryčiavus pajudėsime kupranugariais arba visureigiais (pagal poreikį) per kopas atgal į Merzougą. Grožėdamiesi įspūdingu kraštovaizdžiu į palmių giraites ir berberų kaimus, pasieksime Zizo oazę. Zizo upės slėnyje esanti oazė yra viena didžiausių Maroke.
Apsilankę oazėje, paliksime Sacharos dykumą. Kelyje link seniausiojo imperatoriškojo Maroko miesto – Feso, pietauti stosime Midelto kaimelyje, esančiame Atlaso kalnų papėdėje. Vėliau kelias vingiuos kalnų slėniais iki Azrou kedrų miško. Čia vis dar gyvena magotai, nykstanti beždžionių rūšis, kurių laukinėje gamtoje gyvena iki 10 tūkst. individų.
Vėliau pravažiuosime viduryje Aukštojo Atlaso kalnų esantį Ifraną – populiarų Maroko slidinėjimo kurortą, kuriame užfiksuota žemiausia Afrikoje temperatūra -24 °C. Tai šveicariško stiliaus Alpių kaimelį primenanti gyvenvietė, dar žmonių vadinama „Maroko Šveicarija“.
Įveikę Atlaso kalnus atvyksime į Fesą. Nakvynė viešbutyje arba riade.
Papusryčiavus viešbutyje dieną skirsime susipažinimui su Fesu. Tai seniausias imperatoriškasis miestas Maroke ir vienas iš geriausiai išlikusių bei gražiausių viduramžių miestų pasaulyje. Dieną pradėsime nuo Marinidų kapavietės ir Feso tvirtovės, kuriame dabar veikia ginklų muziejus (Musée des Armes).
Marinidai – berberų musulmonų dinastija, valdžiusi Maroką ir kitas Šiaurės Afrikos šalis daugiau nei 200 metų. Jau XIII a. Marinidai netoli Feso pastatė naująjį Fesą (Fes-Jdid), kuris tapo Marinidų sostine. Sultonas papuošė šį rajoną įvairiais pastatais: gynybine siena, Didžiąja mečete, rūmais ir tokiu būdu palikęs naująjam Fesui didžiulį architektūrinį paveldą iki šių dienų.
Pats Fesas yra suskirstytas į du rajonus: naująjį Fesą (Fes-Jdid) ir Feso senamiestį (Fes el Bali). Pastarąjį geriausiai galima apibūdinti kaip minaretais ir kupolais išpuoštą stogų jūrą, o Fes el Bali gatvelių tinklas yra per siauras automobiliams ir per klaidus nepaklysti be vietinio gido pagalbos. Feso senamiestyje galima suskaičiuoti daugiau nei 10 tūkstančių gatvelių, kuriose kaip pagrindinė transporto priemonė vis dar naudojami asilai ir mulai.
Čia apsilankysime Al Karauino mečetėje, kurioje veikia vienas seniausių pasaulyje universitetų. Dar IX a. įkurta mečetė kartu su medrese (musulmonų dvasininkų aukštoji mokykla) palaipsniui tapo vienu svarbiausiu Islamo pasaulio dvasinių ir mokslinių centrų. Al Karauino universitetas laikomas seniausia tebeveikiančia mokymo įstaiga pasaulyje.
Po apsilankymo mečetėje tęsime žygį klaidžiomis Feso gatvelėmis sustodami prie svarbiausių Fes el Bali pastatų, įskaitant XIV amžiuje pastatyto vandens laikrodžio (Dar al-Magana), Zaouia al-Tijaniyya islamiško religinio komplekso, Ech Cherabliyine mečetės dar kitaip žinomos kaip šlepečių gamintojų mečetės. Vėliau keliausime pro Feso turgų, kuriame galima rasti visko: nuo papuošalų, prieskonių iki chna ir šlepečių.
Taip pat aplankysime Funduq al-Najjarin* istorinį karavansarajų, kuriame dar XVIII a. pradžioje apsistodavo nakvynei karavanai arba pavieniai keliautojai. Dabar čia veikia medienos meno ir amatų muziejus, kurio kolekciją sudaro medžio dirbiniai iš viso Maroko. Norintys galės apsilankyti žymiausiose medresėse: Madrasa Bou Inania* ir Madrasa al-Attarine*. Abi šios dvasininkų mokyklos yra laikomos geriausiai išlikusiais ir įspūdingiausiais Marinidų dinastijos architektūriniais pasiekimais, kurie puikiai atskleidžia tradicinės Maroko architektūros ypatybes.
Sustosime papietauti rūmuose medinoje, kur yra tiekiamas marokietiškas maistas.
Po pietų aplankysime istorinio meno ir amatų muziejų – Musée Dar Batha*. Čia apžiūrėsime keramikos, odos dirbinių, medžio, knygų ir XIX a. rankraščių kolekciją. Toliau eisime link žymiausių Feso Bab el-Ftouh vartų, apžiūrėsime Andalūzijos kvartalą ir gyvenamąją medinos dalį.
Paskutinė ekskursijos dalis nuves mus į Fes el-Jdid rajoną, kuris iki 1912 m. veikė kaip Maroko administracinis centras. Čia apžiūrime karališkuosius rūmus (Dar al-Makhzen), Moulay Abdallah kvartalą, Mellah (žydų kvartalą) ir Ville Nouvelle (naująjį kvartalą).
Nakvynė Fese.
Papusryčiavus leisimės į istorinę kelionę. Kelionės metu nuo Feso iki Rabato patirsime ne tik šalies istoriją, kultūrą, bet ir pamatysime Maroko architektūros stebuklus.
Išvykus iš Feso pirmiausia pasieksime Volubilį. Tai istorinis, geriausiai išlikęs Romos imperijos miestas Šiaurės Afrikoje, pastatytas pagal tipišką romėnišką architektūros pavyzdį. Vėliau vykstame į Meknesą – jau trečiąjį mūsų lankomą imperatoriškąjį Maroko miestą. Meknesas buvusi Maroko sostinė, tad nenuostabu, kad tai didybe alsuojantis miestas, kitaip dar vadinamas Maroko Versaliu. Daugelį Mekneso miesto dalių supa vartai. Vieni iš įspūdingiausių yra Bab Mansur vartai, esantys tarp imperatoriškojo miesto ir medinos. Tai vizitine miesto kortele tapę monumentalūs vartai, dekoruoti įmantriais raižiniais ir mėlynomis, Marokui būdingomis, zeližo plytelėmis.
Dieną baigsime nuvykdami į Šefšaueną – dar kitaip žinomą kaip mėlynąjį Maroko perlą. Miestelį supa kalnai, kur ir turėsime progą pasivaikščioti tarp mėlynai baltų Šefšauenos medinos sienų ir apžiūrėti unikalius vietos turgus.
Nakvynė viešbutyje Šefšauene.
Po pusryčių vyksime į Maroko šiaurę, kur aplankysime Tetuaną – buvusią Ispanijos protektorato sostinę esančią Viduržemio jūros pakrantėje. Turėsime progą pasigrožėti vaizdui nuo Spartelio kyšulio, iš kurio atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai į Gibraltaro sąsiaurį ir Atlanto vandenyną. Vėliau keliausime link derlingų Maroko žemių – didžiausio Maroko miško, kuris anksčiau buvo laikomas didžiausiu pasaulyje ąžuolynu.
Popiet vyksimeį Maroko sostinę Rabatą. Tai bus ketvirtasis ir jauniausias imperatoriškasis Maroko miestas, kuriame apžiūrėsime Udajų kasbą (Kasbah of the Udayas) ir turėsime progą apsilankyti Rabato archeologiniame muziejuje* bei Šelo nekropolyje*.
Taip pat Rabate pamatysime nuo 12 a. stovintį, tačiau taip ir nebaigtą statyti Hassano bokštą. Bokštas iš tiesų yra minaretas, statytas šalia mečetės, kuri turėjo būti pagal tuometinio kalifo užsakymą statoma kaip didžiausia vakarų musulmonų pasaulyje mečetė, o minaretas didžiausias pasaulyje. Tačiau mirus kalifui, statybos sustojo, o 44 metrų aukščio minaretas taip ir liko stovėti iki šių dienų šalia vos pradėtos statyti mečetės.
Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai viešbutyje, po jų paliekame Maroko sostinę ir iškvykstame link triukšmingo metropolio – Kasablankos. Tai didžiausias Maroko miestas, kuriame gyvena beveik 3,5 mln. žmonių. Nepaisant to, kad dar viduramžiais klestėjusiam miestui teko būti kelis kartus visiškai nusiaubtam, šiandien dienai Kasablanka yra vienas pagrindinių Šiaurės Afrikos verslo ir svarbiausias Maroko pramonės centrų.
Kasablankoje pamatysime garsiausią miesto statinį – Hassan II mečetę*. Tai didžiausia veikianti mečetė Afrikoje, o jos 210 metrų aukščio minaretas yra antras pagal dydį pasaulyje.
Vėliau keliausime į Saviros (Essaouira) kurortą. Atlanto vandenyno pakrantėje esantis miestas yra populiari marokiečių atostogų vieta. Saviros senamiestis yra įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Platūs paplūdimiai ir įtvirtinta medina gena čia apsilankyti ne tik vietinius, bet ir užsieniečius. 6-tame dešimtmetyje Savira buvo žinoma kaip Maroko hipių sostinė, šiandien tai yra jaunimo kurortas, traukiantis banglenčių ir vėjo aitvarų sporto mėgėjus. Čia taip vyksta gnawa muzikos festivaliai.
Nakvynė Saviroje.
Po pusryčių viešbutyje dieną praleisime tyrinėdami Saviros kurortą.
Norintys atsipūsti ir skirti dieną paplūdimiui tai galės padaryti būtent čia. Saviros kurortas ideali tam vieta. Platūs paplūdimiai, promenada ir paplūdimio kavinės leis atsipalaiduoti ir pasidžiaugti Maroko saule ir Atlanto vandenynu. Gražiais panoraminiais vaizdais į vandenyną galima džiaugtis iš Saviros uostų*.
Tie, kas norės aktyviau praleisti laiką, galės išmėginti banglenčių, jėgos aitvarų ar burlenčių sportą. Taip pat norintys galės apsilankyti Saviros senamiestyje ir čia esančiame Sidi Mohammed Ben Abdallah muziejuje*.
Nakvynė viešbutyje arba riade.
Po pusryčių paliekame Saviros kurortą ir išvykstame į Marakešą. Mūsų laukia trijų valandų kelias vešliais slėniais, apelsinų ir alyvmedžių giraitėmis, kol pasieksime Marakešą. Laiką, likusį iki skrydžio, skirsime laisvam laikui ieškant suvenyrų Marakešo turguose.
Skrydis iš Marakešo per Rygą į Vilnių.
Kreipkitės el. p. tel.
Skrydis Vilnius – Ryga – Marakešas. Popiet atvykimas į Marakešą. Laisvas laikas/poilsis. Apsistosime viešbutyje netoli Medinos. Medina – tai istorinė miesto dalis, tad galėsime lengvai nuklysti į chaotišką ir spalvingą Marakešo senamiestį.
Papusryčiavus viešbutyje pradėsime pažintį su Marakešu. Vietinio gido vedami klaidžiosime po antrąjį seniausią Maroko imperatoriškąjį miestą. Miestas šimtmečius buvęs svarbia prekybininkų ir keliautojų stotele dar yra vadinamas Maroko pietų perlu.
Ekskursijos metu aplankysime Menaros sodus (Menara gardens), garsųjį Jardin Majorelle*, Bahia rūmus* (Bahia Palace), Saadų kapus* (Saadian tombs) ir Kutubijos mečetę (Kutubiyya Mosque), kurios 77 metrų minaretas dominuoja pačiame Marakešo centre. Vėliau turėsime laiko patyrinėti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktą Djemaa el Fna (Jemaa el Fnaa) aikštę, kuri yra viena pagrindinių Marakešo kultūrinių erdvių. Aikštėje veikia vietinės kavinės ir garsusis Marakešo turgus, kuris gražiausiomis savo spalvomis atgyja naktį.
Nakvynė Marakeše.
Po pusryčių viešbutyje paliekame Marakešą ir pradedame kelionę link Sacharos dykumos. Kirsime Aukštojo Atlaso kalnus per Tizi n‘Tichka slėnį, kuris siekia net 2200 metrų aukštį. Tai aukščiausia kalnų perėja Šiaurės Afrikoje. Toliau kelias vingiuoja per įvairius šiauriniams Atlaso šlaitams būdingus kaimelius, senovinius gynybinius įtvirtinimus, Glaoua genties teritoriją, kol galiausiai pasieksime Ait Benhaddou kaimą.
Ait Benhaddou yra į UNESCO pasaulio kultūros vertybių sąrašą įtraukta vieta. Tai įtvirtintas Maroko kaimas, stovintis karavanų kelyje, vedančiame iš Sacharos į Marakešą. Pats kaimas yra puikus Maroko molinės architektūros pavyzdys, kuriame taip pat pamatysime Marokui būdingas gynybines tvirtoves, t.y. kasbas (kasbah).
Papietavus ir pasivaikštinėjus po Ait Benhaddou, keliausime į Varzazatą (Ouarzazate), miestą esantį 1150 m. aukštyje, Sacharos dykumos pakraštyje, kur apsilankysime Taorirt kasboje*. Be to, Varzazatas kitaip dar vadinamas Afrikos Holivudu. Čia įsikūrusi didžiausia, pagal žemės plotą, kino studija pasaulyje – Atlas Corporation Studios* – kur ir turėsime progą pamatyti kino aikštelės gyvenimą iš arti. Varzazate nufilmuoti tokie filmai kaip: Mumija, Gladiatorius, Asteriksas ir Obeliksas bei daug kitų žinomų filmų. Norintys galės apsilankyti Varzazato kino muziejuje*.
Po to vyksime į Rožių slėnį, kur apsilankysime Kallat M'Goun kaime. Vėliau kelionę tęsime Tūkstančio kasbų keliu (The Route of a Thousand Kasbahs), kuriuo pasieksime Dadeso slėnį pakeliui pravažiuodami tradicinius berberų namus, stūksančius uolietose upių pakrantėse.
Dieną baigsime Dadeso upės slėnyje. Vakarienė ir nakvynė viešbutyje arba riade. Riadas – tradicinis marokietiško stiliaus viešbutis, dekoruotas ryškiais spalvų akcentais ir mozaikinėmis plytelėmis, o jame esančiame vidiniame kieme įrengtas sodas ar fontanas, aplink kurį yra išdėstyti kambariai. Nakvynė riade tai dar viena unikali marokietiška patirtis.
Papusryčiavę ir išsiregistravę iš viešbučio, važiuosime į Tinghiro miestą (Tinghir), įsikūrusį prie Togdhos upės oazės. Šalia miesto taip pat yra Todghos tarpeklis. Jis yra 40 km ilgio iš kurių vaizdingiausi yra paskutiniai 600 m. Šioje atkarpoje kanjonas susiaurėja iki 10 m pločio, o uolų aukštis siekia net 160 m. Būtent čia, įspūdingiausioje tarpeklio dalyje, turėsime progą paklaidžioti siaurais Todghos kanjono koridoriais.
Popiet vyksime pro Tinejdad ir Touroug palmių giraitę. Sustosime rytų Maroke esančiame Erfudo (Erfoud) miestelyje, kurio apylinkės dažnai tampa filmavimo aikštele dėl jį supančios Sacharos dykumos ir gražių miesto oazių. Čia taip pat turėsime progą pamatyti eksponuojamas Sacharoje randamas fosilijas.
Vėliau keliausime tiesiai į dykumos kaimelį Merzouga, esantį pačiame Šebi ergo (Erg Chebbi) kopų pakraštyje. Šebi ergas – vienas iš dviejų Maroke esančių Sacharos smėlynų, kuris tęsiasi 22 km iš šiaurės į pietus, jo plotis siekia iki 10 km, o kopų aukštis – net iki 150 m. Šiame Sacharos dykumos smėlyne yra didžiausios kopos visoje Šiaurės Afrikoje.
Vėliau visureigiais skrosime Sacharos dykumą, kol galop pasieksime berberų stovyklavietę viduryje Šebi smėlyno. Čia rasime berberų palapines, pritaikytas patogiai nakvynei su visais reikiamais patogumais (čiužiniai, patalynė, tualetai, restoranas, virtuvė). Vakare stebėsime žvaigždes ir Paukščių taką juodame nakties danguje. Vakarienei skanausime marokietiškų patiekalų po kurio seks tradicinės marokietiškos muzikos pasirodymas.
Nakvosime Sacharos dykumoje.
Penktąją kelionės dieną pradėsime anksčiau nei įprastai. Šiandien kelsimės stebėti saulėtekį dykumoje, o papusryčiavus turėsime kelias valandas laisvo laiko poilsiui prieš leisdamiesi į nuotykį dykumoje visureigiais.
Sacharos dykuma prieš milijonus metų buvo apsemta sekliu sūriu vendens telkiniu, tad vaizdas buvo priešingas tam, kuris matomas šią dienai. Jūrą keitė smėlio jūra ir šis dramatiškas pokytis vis dar matomas Vakarų Sacharoje. Šebi smėlyne vis dar galima aptikti vėžlių, trilobitų, amonitų ir kitų gyvių fosilijas, gyvenusių dabartinėje Sacharos dykumos teritorijoje.
Keliaudami pro Šebi smėlio jūrą sutiksime dykumos klajoklius ir susipažinsime su jų gyvenimo būdu. Važiuodami visureigiais aukšta uolėta Sacharos dykumos plynaukšte grožėsimes panoraminiais vaizdais į Šebi smėlyną ir kitais atsiveriančiais dykumos kraštovaizdžiais. Taip pat pamatysime dykumoje esantį apleistą kalnakasių kaimelį – Mifis (M’ifis).
Vėliau apsilankysime Khemliya kaime, esančiame netoli Alžyro sienos, kuriame gyvena juodaodžių berberų bendruomenė. Tai buvusių vergų palikuonys atkeliavę į Maroką druskos keliu iš Senegalo ir Sudano. Čia turėsime puikią progą išgirsti tradicinę Gnawa muziką. Tai itin saugomas ir gerai išlikęs kultūrinis Maroko paveldas jungiantis ritualinę poeziją su tradicine muzika ir šokiais.
Pasimėgavę gyvu Gnawa muzikos pasirodymu ir pavalgę tradicinės naminės berberiškos picos pietums, važiuojame prie sezoninio Merzouga ežero, kuriame gausu migruojančių paukščių. Iš ten vyksime į Merzouga oazę.
Grįžus į berberų stovyklavietę, ragausime vietinių klajoklių darytos mėtų arbatos ir skirsime laiko poilsiui. Po pietų lipsime ant kupranugarių ir keliausime (norintys su visuriaigiais*) į rožines kopas. Prieš stebėdami saulėlydį turėsime laiko paklaidžioti po aukščiausias kopas Maroke.
Vakaro metu ragausime marokietiškos virtuvės patiekalų ir mėgausimės tradicine muzika prie laužo, šnekučiuosimės su vietiniais, norintys galės išmėginti groti būgnais.
Nakvynė berberų palapinėse dykumoje.
Norintys rytą pradės saulėtekiu Sacharoje ir slidinėjimu nuo smėlio kopų (sandboarding). Papusryčiavus pajudėsime kupranugariais arba visureigiais (pagal poreikį) per kopas atgal į Merzougą. Grožėdamiesi įspūdingu kraštovaizdžiu į palmių giraites ir berberų kaimus, pasieksime Zizo oazę. Zizo upės slėnyje esanti oazė yra viena didžiausių Maroke.
Apsilankę oazėje, paliksime Sacharos dykumą. Kelyje link seniausiojo imperatoriškojo Maroko miesto – Feso, pietauti stosime Midelto kaimelyje, esančiame Atlaso kalnų papėdėje. Vėliau kelias vingiuos kalnų slėniais iki Azrou kedrų miško. Čia vis dar gyvena magotai, nykstanti beždžionių rūšis, kurių laukinėje gamtoje gyvena iki 10 tūkst. individų.
Vėliau pravažiuosime viduryje Aukštojo Atlaso kalnų esantį Ifraną – populiarų Maroko slidinėjimo kurortą, kuriame užfiksuota žemiausia Afrikoje temperatūra -24 °C. Tai šveicariško stiliaus Alpių kaimelį primenanti gyvenvietė, dar žmonių vadinama „Maroko Šveicarija“.
Įveikę Atlaso kalnus atvyksime į Fesą. Nakvynė viešbutyje arba riade.
Papusryčiavus viešbutyje dieną skirsime susipažinimui su Fesu. Tai seniausias imperatoriškasis miestas Maroke ir vienas iš geriausiai išlikusių bei gražiausių viduramžių miestų pasaulyje. Dieną pradėsime nuo Marinidų kapavietės ir Feso tvirtovės, kuriame dabar veikia ginklų muziejus (Musée des Armes).
Marinidai – berberų musulmonų dinastija, valdžiusi Maroką ir kitas Šiaurės Afrikos šalis daugiau nei 200 metų. Jau XIII a. Marinidai netoli Feso pastatė naująjį Fesą (Fes-Jdid), kuris tapo Marinidų sostine. Sultonas papuošė šį rajoną įvairiais pastatais: gynybine siena, Didžiąja mečete, rūmais ir tokiu būdu palikęs naująjam Fesui didžiulį architektūrinį paveldą iki šių dienų.
Pats Fesas yra suskirstytas į du rajonus: naująjį Fesą (Fes-Jdid) ir Feso senamiestį (Fes el Bali). Pastarąjį geriausiai galima apibūdinti kaip minaretais ir kupolais išpuoštą stogų jūrą, o Fes el Bali gatvelių tinklas yra per siauras automobiliams ir per klaidus nepaklysti be vietinio gido pagalbos. Feso senamiestyje galima suskaičiuoti daugiau nei 10 tūkstančių gatvelių, kuriose kaip pagrindinė transporto priemonė vis dar naudojami asilai ir mulai.
Čia apsilankysime Al Karauino mečetėje, kurioje veikia vienas seniausių pasaulyje universitetų. Dar IX a. įkurta mečetė kartu su medrese (musulmonų dvasininkų aukštoji mokykla) palaipsniui tapo vienu svarbiausiu Islamo pasaulio dvasinių ir mokslinių centrų. Al Karauino universitetas laikomas seniausia tebeveikiančia mokymo įstaiga pasaulyje.
Po apsilankymo mečetėje tęsime žygį klaidžiomis Feso gatvelėmis sustodami prie svarbiausių Fes el Bali pastatų, įskaitant XIV amžiuje pastatyto vandens laikrodžio (Dar al-Magana), Zaouia al-Tijaniyya islamiško religinio komplekso, Ech Cherabliyine mečetės dar kitaip žinomos kaip šlepečių gamintojų mečetės. Vėliau keliausime pro Feso turgų, kuriame galima rasti visko: nuo papuošalų, prieskonių iki chna ir šlepečių.
Taip pat aplankysime Funduq al-Najjarin* istorinį karavansarajų, kuriame dar XVIII a. pradžioje apsistodavo nakvynei karavanai arba pavieniai keliautojai. Dabar čia veikia medienos meno ir amatų muziejus, kurio kolekciją sudaro medžio dirbiniai iš viso Maroko. Norintys galės apsilankyti žymiausiose medresėse: Madrasa Bou Inania* ir Madrasa al-Attarine*. Abi šios dvasininkų mokyklos yra laikomos geriausiai išlikusiais ir įspūdingiausiais Marinidų dinastijos architektūriniais pasiekimais, kurie puikiai atskleidžia tradicinės Maroko architektūros ypatybes.
Sustosime papietauti rūmuose medinoje, kur yra tiekiamas marokietiškas maistas.
Po pietų aplankysime istorinio meno ir amatų muziejų – Musée Dar Batha*. Čia apžiūrėsime keramikos, odos dirbinių, medžio, knygų ir XIX a. rankraščių kolekciją. Toliau eisime link žymiausių Feso Bab el-Ftouh vartų, apžiūrėsime Andalūzijos kvartalą ir gyvenamąją medinos dalį.
Paskutinė ekskursijos dalis nuves mus į Fes el-Jdid rajoną, kuris iki 1912 m. veikė kaip Maroko administracinis centras. Čia apžiūrime karališkuosius rūmus (Dar al-Makhzen), Moulay Abdallah kvartalą, Mellah (žydų kvartalą) ir Ville Nouvelle (naująjį kvartalą).
Nakvynė Fese.
Papusryčiavus leisimės į istorinę kelionę. Kelionės metu nuo Feso iki Rabato patirsime ne tik šalies istoriją, kultūrą, bet ir pamatysime Maroko architektūros stebuklus.
Išvykus iš Feso pirmiausia pasieksime Volubilį. Tai istorinis, geriausiai išlikęs Romos imperijos miestas Šiaurės Afrikoje, pastatytas pagal tipišką romėnišką architektūros pavyzdį. Vėliau vykstame į Meknesą – jau trečiąjį mūsų lankomą imperatoriškąjį Maroko miestą. Meknesas buvusi Maroko sostinė, tad nenuostabu, kad tai didybe alsuojantis miestas, kitaip dar vadinamas Maroko Versaliu. Daugelį Mekneso miesto dalių supa vartai. Vieni iš įspūdingiausių yra Bab Mansur vartai, esantys tarp imperatoriškojo miesto ir medinos. Tai vizitine miesto kortele tapę monumentalūs vartai, dekoruoti įmantriais raižiniais ir mėlynomis, Marokui būdingomis, zeližo plytelėmis.
Dieną baigsime nuvykdami į Šefšaueną – dar kitaip žinomą kaip mėlynąjį Maroko perlą. Miestelį supa kalnai, kur ir turėsime progą pasivaikščioti tarp mėlynai baltų Šefšauenos medinos sienų ir apžiūrėti unikalius vietos turgus.
Nakvynė viešbutyje Šefšauene.
Po pusryčių vyksime į Maroko šiaurę, kur aplankysime Tetuaną – buvusią Ispanijos protektorato sostinę esančią Viduržemio jūros pakrantėje. Turėsime progą pasigrožėti vaizdui nuo Spartelio kyšulio, iš kurio atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai į Gibraltaro sąsiaurį ir Atlanto vandenyną. Vėliau keliausime link derlingų Maroko žemių – didžiausio Maroko miško, kuris anksčiau buvo laikomas didžiausiu pasaulyje ąžuolynu.
Popiet vyksimeį Maroko sostinę Rabatą. Tai bus ketvirtasis ir jauniausias imperatoriškasis Maroko miestas, kuriame apžiūrėsime Udajų kasbą (Kasbah of the Udayas) ir turėsime progą apsilankyti Rabato archeologiniame muziejuje* bei Šelo nekropolyje*.
Taip pat Rabate pamatysime nuo 12 a. stovintį, tačiau taip ir nebaigtą statyti Hassano bokštą. Bokštas iš tiesų yra minaretas, statytas šalia mečetės, kuri turėjo būti pagal tuometinio kalifo užsakymą statoma kaip didžiausia vakarų musulmonų pasaulyje mečetė, o minaretas didžiausias pasaulyje. Tačiau mirus kalifui, statybos sustojo, o 44 metrų aukščio minaretas taip ir liko stovėti iki šių dienų šalia vos pradėtos statyti mečetės.
Nakvynė viešbutyje.
Pusryčiai viešbutyje, po jų paliekame Maroko sostinę ir iškvykstame link triukšmingo metropolio – Kasablankos. Tai didžiausias Maroko miestas, kuriame gyvena beveik 3,5 mln. žmonių. Nepaisant to, kad dar viduramžiais klestėjusiam miestui teko būti kelis kartus visiškai nusiaubtam, šiandien dienai Kasablanka yra vienas pagrindinių Šiaurės Afrikos verslo ir svarbiausias Maroko pramonės centrų.
Kasablankoje pamatysime garsiausią miesto statinį – Hassan II mečetę*. Tai didžiausia veikianti mečetė Afrikoje, o jos 210 metrų aukščio minaretas yra antras pagal dydį pasaulyje.
Vėliau keliausime į Saviros (Essaouira) kurortą. Atlanto vandenyno pakrantėje esantis miestas yra populiari marokiečių atostogų vieta. Saviros senamiestis yra įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Platūs paplūdimiai ir įtvirtinta medina gena čia apsilankyti ne tik vietinius, bet ir užsieniečius. 6-tame dešimtmetyje Savira buvo žinoma kaip Maroko hipių sostinė, šiandien tai yra jaunimo kurortas, traukiantis banglenčių ir vėjo aitvarų sporto mėgėjus. Čia taip vyksta gnawa muzikos festivaliai.
Nakvynė Saviroje.
Po pusryčių viešbutyje dieną praleisime tyrinėdami Saviros kurortą.
Norintys atsipūsti ir skirti dieną paplūdimiui tai galės padaryti būtent čia. Saviros kurortas ideali tam vieta. Platūs paplūdimiai, promenada ir paplūdimio kavinės leis atsipalaiduoti ir pasidžiaugti Maroko saule ir Atlanto vandenynu. Gražiais panoraminiais vaizdais į vandenyną galima džiaugtis iš Saviros uostų*.
Tie, kas norės aktyviau praleisti laiką, galės išmėginti banglenčių, jėgos aitvarų ar burlenčių sportą. Taip pat norintys galės apsilankyti Saviros senamiestyje ir čia esančiame Sidi Mohammed Ben Abdallah muziejuje*.
Nakvynė viešbutyje arba riade.
Po pusryčių paliekame Saviros kurortą ir išvykstame į Marakešą. Mūsų laukia trijų valandų kelias vešliais slėniais, apelsinų ir alyvmedžių giraitėmis, kol pasieksime Marakešą. Laiką, likusį iki skrydžio, skirsime laisvam laikui ieškant suvenyrų Marakešo turguose.
Skrydis iš Marakešo per Rygą į Vilnių.
Atsiliepimų šiai kelionei nėra.